טיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בעצימות נמוכה (li CBT) הינו תהליך קצר תווך וממוקד ביחס לטיפולים המסורתיים השכיחים בעשורים האחרונים ומתאים בעיקר לאנשים הסובלים מחרדות, דיכאון וביטחון/דימוי עצמי נמוך.

בתהליך שקורה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדות ופחדים מתמקדים במה שקורה עכשיו בשגרת היומ-יום של המטופל ועובדים על שינוי הרגלי חשיבה והתנהגות ובכך משנים את התוצאות בעתיד הקרוב והרחוק. בתהליך זה כמעט ולא נוגעים בחוויות העבר.

שיטת טיפול זו נחקרה מדעית ונחשבת לאחת הטכניקות הטיפול היעילות ואפקטיביות ביותר הקיימות היום בעולם הטיפול.

בתהליך טיפול התנהגותי קוגניטיבי ניצור מודעות של המטופל להרגלי חשיבה שלא מקדמים אותו, בנוסף לכך נבין מה הוא הגרעון של האמונות הבסיס , חוקים והכללים שמטופל יצר עם השנים אשר משמרים לאורך זמן את המצב.

תוך כדי תהליך מטופל ירכוש מיומנויות והתנסויות שישרתו אותו בהתמודדות בחיים. על מנת לשנות את ההרגלי חשיבה והתנהלות על מטופל להיות חלק פעיל בתהליך. משמעות של זה שעליו היה לבצע מטלות מחוץ לקליניקה שמטרתם ליצור שינוי בחוויה, באמונות ומול הקושי איתו מתמודד תוך כדי שיתוף פעולה מתמיד עם המטפל.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה בקליניקה של מירי בלנק מתאים לאנשים מגיל 16 ומעלה וניתן במסגרת פרטנית.

טיפול בשיטת ניאו-הומנולוגיה זהו טיפול בחרדות ופחדים, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, זוגיות.
עפ”י השיטה, רמת האנרגיה במוח היא הקובעת את מצבינו הרגשי, הנפשי והפיזי ועל בסיס ההבנה הזאת בה תלויים חיים מלאי שמחה, אהבה, בריאות ומימוש עצמי.

וכשאני אומרת אנרגיה – אני מתכוונת לכוח עבודה.

לצורך המחשה: כשיש למדינה מסוימת כוח עבודה גדול מאוד, כמו למשל לסין ולהודו – יש באפשרותה לייצר מוצרים רבים והיא הופכת להיות בעלת חשיבות כלכלית בסחר העולמי. ז”א כשיש מספיק ייצור הכול מתקתק כמו שצריך ואז אפשר ליצור איזון ועצמאות. לעומת זאת, כאשר אין מספיק כוח עבודה כמו למשל בגרינלנד – ישנה תלות בסבסוד ממשלות אחרות כדי להתקיים ואם משהו בחלק הזה משתבש – המדינה תכנס להישרדות ושמירה על מה שרק ניתן.וככה בדיוק זה עובד גם אצלנו בגוף.

השילוב בין ניאו-הומנולוגיה וטיפול התנהגותי קוגנטיבי CBT בא לידי ביטוי בתהליך שיפור משמעותי ומהיר בחווית החיים של המטופל.

הניאו-הומנולוגיה הינה תיאוריה המביאה עימה שיטת טיפול וחשיבה חדשה המובילה להתפתחות אישית. שיטה זו פותחה ע”י יהודית אורנייה מילוא המטפלת בשיטה זו מזה שנים רבות ברחבי העולם.

ניאופסיכולוגיה הינה שיטת טיפול חדשנית הרואה את האדם כמערכת הוליסטית אשר בין השאר מושפע מהמערכת המשפחתית והחברתית אליה נולד.

שיטת טיפול זו מזהה ומלמדת את האדם להתבונן ולהבין את הדינאמיקה שלו מול העולם אשר גורמת לו לחיות בסבל, דיכאון ואומללות. ניאופסיכולוגיה בעזרת הכלים שהיא נותנת מאפשרת לאדם להגיע לאושר האולטימטיבי אליו הוא שואף באופן מהיר יחסית ולהישאר במצב מאוזן ומאושר לאורך זמן רב ואף לעד אם רק ירצה.

ניאופסיכולוגיה חושפת את המסתורין לגבי מהות האדם על כל רבדיו, מה שעוזר בהצלחה בטיפול הנפשי לכל מי שנחשף למידע זה.

ניאו-הומנולוגיה מהווה קפיצת דרך לגבי האדם ומובילה אותו לשלב הבא באבולוציה האנושית. רשת מידע חדשה על פני כדור הארץ קולקטיבית שתשנה כל התפיסה עולמית, את ראית העולם ואת העולם שלנו.

טיפול ניאו CBT יכול לעזור במגוון רב של בעיות, החל בניצול פוטנציאלי אישי ועד למחלות שסיבתן גופנית וכלה בהפרעות שמקורן בנפש בנוסף לנושאים שכיחים כגרון חרדות שונות, העלאת ביטחון עצמי יציאה מקיבעון.

להלן רשימה חלקית של נושאים בהם אפשר להיעזר בתחום:

חרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדה כללית, חרדת ביראות ועוד.
אפשר לשלוט בקצב הלב שעולה, להפסיק להזיע בלי סיבה נראית לעין, ולהתחיל לחיות חיים רגועים יותר והרבה יותר מהנים.
אפשר להיפטר מקוצר הנשימה, המתח והעצבות שלפעמים מציפים אותך.
הסימפטומים האלה מוכרים וקורים לעוד אנשים רבים כמוך ויש דרכים לשלוט בהם ולהפטר מהם.
אפשר לשלוט במחשבות של פחד, אימה ואיבוד עשתונות.

העלאת ביטחון עצמי
אנשים רבים קמים בבוקר עם תחושת אי נוחות פנימית בנוגע ליכולות האישיות שלהם
בעזרת כלים מניאו CBT ניתן בהצלחה ובמהירות לעלות בטחון ודימוי עצמי.

הכול “לא טוב”.
לפעמים החיים באופן כללי וההבנה שלנו על מה שקורה איתנו מגיע לנקודה בה אנו מרגישים מבולבלים מאוד, נקודת הכרעה מסוימת. פשוט צריך “לסדר דברים בראש”. זאת אחת הבעיות הנפוצות בה אנשים מחפשים עזרה.

שיפור התנהלות במערכת זוגית.
במשפחה, בקרב עמיתים, עם קולגות לעבודה…

שינוי הרגלי חשיבה ודפוסים.

להבין את עצמנו טוב יותר.
כל אדם מוצא עצמו בשלב כלשהו לאורך חייו במצוקה או התלבטות. פעמים רבות אנשים מתמודדים עם צמתי המשבר בעצמם ובעזרת סביבתם הקרובה. הרבה פעמים בריצות אחר זוגיות, קרירה, ניסיון לרצות את ההורים וכד’ אנו “מאבדים” את עצמנו. אולם לעיתים יש צורך בעזרה מקצועית כדי לאפשר שינוי, להבין מה אני רוצה? לאן אני רוצה להגיע? מה מעניין אותי? מי אני ולאן אני הולך?…

שינוי התנהלות פנימית מול עולם חיצוני.

איך אני רואה את העולם? איך עולם רואה אותי? איך אני מגיב לכל זה? למה?

יצירת מציאות חדשה בתוכנו
ליצור בתוכנו עולם טוב יותר

להיפטר מתחושות קשות מימי הילדות.

כאב
טיפול בכאב הן שמקורו גופני והן שסיבתו הראשונית היא לחץ ומתח: כאבי ראש; כווצי שרירים…

בעיות מנטליות
כמו דיכאון, חרדה, תחושות אובדניות, שיפור התפקוד לאחר חוויה טראומטית, התנהגות הרסנית או ממכרת, לחץ נפשי ושאר המצבים המשפיעים שלילית על חיינו.

פוביות
פחדים מדברים ספציפיים: חרדת בחינות; פחד מטיסות; ממעליות; ממקומות סגורים; מבעלי חיים; מטיפול שיניים וכו’

מחלות גופניות המושפעות ממצב נפשי
למשל: יתר לחץ דם; אסתמה וכו’

יחסית לטיפולים שונים, הטיפול הניאו-פסיכולוגי נחשב לטיפול קצר מועד.

כמובן שאורך הטיפול תלוי במטופל, באופן שימוש של המטופל בכלים שרוכש במהלך המפגשים. עם זאת, לא מדובר בשיטה של ‘זבנג! וגמרנו…’, אלא “קורס לימוד לחיים” והפנמת המידע קלה להבנה ויישום בגלל היותה הגיונית להפליא.

טיפול ניאו CBT הוא מפגש עם איש מקצוע שמתמחה בטיפול התנהגותי קוגנטיבי וטיפול בשיטת ניאו-הומנולוגיה,
מבין במבנה מערכת האנושית ואיך התהליכים בה מתבצעים, בהתבוננות ביחסים בינאישיים, בקשר בין גוף ונפש.

שיטות הטיפול השונות והקיימות, מנסות “לתקן” את הבעיה, אחרות חופרות בעבר ללא הפסקה, שיטות נוספות מציבות מטרות ונעות לעבר המטרות האלה וחלקם מדברים על חשיבה חיובית גם אם היא לא ריאלית.

אף שיטה חוץ מהניאו-הומנולוגיה, לא בונה מחדש את הבסיס ולא מטפלת במקור הבעיה וכך פותרת אותה מלהתקיים. ניאו-הומנולוגיה מאמינה שאם המקור, הבסיס, אינו יציב וחזק, שום דבר שתבנה עליו לא היה יציב וחזק.

אף שיטה חוץ מטיפול התנהגותי קוגנטיבי CBT לא נחקרה לעמוק בטיפול בחרדות, דיכאון וביטחון עצמי.

שילוב בין שתי השיטות יצר את הניאו CBT שאוגרת בתוכה המון מידע קיומי והיקפי לגבי כל רמות קיום האדם: יצירת אנרגיה במערכת האנושית, משמעות הזמן, מחשבה, דפוסים, ציפיה, רצון, צורך, הקשר בין מחשבה לרגש ולהתנהגות ועוד…

מטופלים לומדים תוך כדי פגישות טיפוליות חלק ניכר מהידע הזה, אשר עוזר להם להבין איך הם מתנהלים ולשנות את הדברים שלא מתאימים להם למה שהם רוצים.

האבחון בשיטת ניאו CBT קצר, ממצה ומאפשר למטופל להבין כיצד הוא פועל באופן אוטומטי ולשנות את זה בעזרת כלים שמקבל.

אך בקלות לומדים איך לנטרל את הדפוסים, לעקף אותם ע”י בניית מוח הגיוני וחיובי ריאלי, להעביר את העולם הרגשי למערכת אחרת, הגיונית חיובית. בשלבים מאוחרים יותר מערכת החדשה הזאת מתחילה ליצור אנרגיה במוח במקום מוח הרגשי.

רגריישן הנו מצב בו אדם מנצל את יכולת הריכוז שלו כדי להפנות את הקשב כלפי פנים ולהגיע לזיכרון של אותו גלגול הנשמה שלו שיצר את דפוס חשיבתי או התנהגותי, הישרדותי ולא מודע שמשפיע שלילית על חייו בגלגול הזה. זה יכול להיות השפעה על בריאות, התנהגות או איכות החיים.

במצב של רגריישן אדם מרשה לעצמו להפנות את מירב הקשב והמשאבים שמצויים בו, וזאת על מנת להביא לשינוי התהליך התנהלות כלשהו בחייו, כדי לשפר את מערכת התקשורת בין מערכת הנפש למוח ולגוף.

גלגול נשמות – היא אמונה עממית רווחת, בדבר חזרת נשמתו של אדם שנפטר לעולם, בתינוק שנולד. חוק שימור של הנשמות: הנשמה אינה נעלמת עם המוות, או מסתלקת לאוצר הנשמות העליון, אלא מוצאת מקום בבעל חיים אחר. על פי אמונה זו גלגולו של האדם נובע בשל כך, שלא השלים את תפקידו בעולם. הגלגול יהיה בהתאם למעשיו הטובים או הרעים בגלגולים הקודמים, ובהתאם לתיקון אליו הוא נדרש לעשות.

רגריישן הוא חלק שלא מחוייב בתהליך טיפול ניאו CBT אך עשוי להקפיץ את התהליך למי שמתחבר לזה בכמה רמות.


הטיפול על-ידי חזרה לגלגולים קודמים יכול לעזור בתחומים רבים: פוביות, פחדים לא הגיוניים, בעיות בריאות, התגברות על פחד מפני המוות, הבנת הפרעות אכילה, חוסר תפקוד במשפחה, התמכרויות, קשיים במין, בעיות במערכת יחסים ובקשרי נישואין ועוד. הטיפול מנקה את הקשר הרגשי מהדפוסים שליליים, מוצא את הסיבה לקשיים הקיימים בחיים הנוכחיים ומכניס לפעולה שינוי חיובי.

רגריישן אינו מצב של שינה או של איבוד הכרה. ההפך הוא הנכון, רגריישן היא מצב של ריכוז רב, אם כי ריכוז ברעיון אחד. אדם הנמצא במצב רגריישן מודע בכל רגע למתרחש סביבו, ויכול לצאת מהתהליך מתי שיחפוץ. אמנם הטיפול ברגריישן מלווה בהרפיה, ועל כן ניתן להתרשם כי האדם במנוחה, אולם ההרפיה נועדה רק כדי לשפר ריכוז.

ריפוי על-ידי חזרה לגלגולים קודמים מבוסס על עקרון הסיבה והתוצאה. אירוע שקרה בכל זמן שהוא יוצר תגובה ומשפיע בכך עכשיו על מצבו הגופני, הרגשי, המחשבתי או רוחני של האדם. הסיבה הזאת עשויה להיות רצון, מחשבה, תחושה, רגש, נדר, הבטחה, החלטה, התחמקות או אירוע טראומטי ועוד. סיבה מגלגולים הקודמים עשויה להתקיים בהווה כפוביה, כמחלה כרונית או כמצב גופני כרוני, בהתמכרות, כהפרעה נפשית, כחוסר יכולת לקיים מערכת יחסים, כמשיכה או כדחייה בלתי מוסברות לאדם מסוים, כסיוטים חוזרים ונשנים או תחושת חוסר שקט.

המפגשים אחד על אחד מתבצעים בפגישה שבועית, הנמשכת כשעה.

יחסית לטיפולים שונים, הטיפול הניאו-פסיכולוגי נחשב לטיפול קצר מועד בין חצי שנה לשנה. כמובן שאורך הטיפול תלוי במטופל, באופן שימוש של המטופל בכלים שרוכש במהלך המפגשים. עם זאת, לא מדובר בשיטה של ‘זבנג! וגמרנו…’, אלא “קורס לימוד לחיים” והפנמת המידע קלה להבנה ויישום בגלל היותה הגיונית להפליא.

תוך כדי טיפול ניאופסיכולוגי, אני מזהה את דפוסי ההתנהגות והחשיבה של המטופל, דבר המאפשר לי לבדוק והבין מה הוא הטריגר להתנהלות מסויימת ולהבין את השפעתו. לא תמיד ניתן לעשות זאת בשיחה ובשביל זה בא לידי ביטוי שימוש בכלי מדהים – רגריישן (חזרה לגלגולים קודמים), מה שמאפשר לנו להגיע לזיכרון הלא מודע, להבין את הטריגר ולנטרל את השפעתו השלילית על חיי היום-יום כאן ועכשיו, בצורה מהירה וממוקדת.

בנוסף, הטיפול הניאופסיכולוגי מלווה בהרבה הסברים ובמידע שימושי ומגוון בנוגע לפיזיקה קוונטית, אנרגיה, על איך המוח שלנו עובד, רגשות והקשר בין כל אלה.

חשוב לציין, שתהליך זה מלווה בבניית שינויים בתפיסה של המטופל, שינוי הרגלי חשיבה, שינוי דפוסים ואיזון המערכת המוחית והאנרגטית על ידי תרגול והבנת תהליכים במערכת כולה, מה שעוזר לבנות התנהלות חדשה הגורמת לעקוף את ההתנהלות האוטומאטית אשר מפריעה למטופל ומהמקום הזה, הוא יוכל ליצור התנהלות ומציאות חדשה, כפי שהוא רוצה שתהיה.

בתהליך הטיפול הניאופסיכולוגי ישנם כמה שלבים:

זיהוי

בשלב הראשון יש לזהות את דפוסים שמנהלים אותנו. מבצעים זאת על ידי תשאול של המטופל על העבר שלו ובעצם איסוף מידע על המטופל, על הדינאמיקות עם העולם, עם המשפחה ובינו לבין עצמו.

דיון

שיקוף והסבר לגבי דפוסי התנהגות וחשיבה שלו, איך זה השפיע עד היום על חייו ומה צפוי במידה ולא יקרה שינוי.

האם ההתנהלות הזאת נכונה לו?

האם יש דפוסים מסוימים הגורמים למצב שנמצא בו היום?

האם ההתנהלות הזאת מועילה, מקדמת אותו?

האם יש משהו בפרשנות שהוא נותן למצבים שלא נכונה בשבילו וגורמת לו ללחץ, חרדה, תסכול או עצב? וכו’ וכד’…בהתאם לסיפור של כל מטופל .

הסברים

המידע מועבר בטיפין-טיפין, כל פעם קצת ובהתאם לתוכן שהמטופל מביא איתו לפגישה. וזה כיוון שאף אדם לא מסוגל לזכור ולהשתמש בכל הידע בבת אחת-זה לוקח זמן ויש צורך גם בתרגול, אנשים לומדים טוב יותר תוך חוויה והתנסות.

בחירה בשינוי

תוך כדי התהליך הטיפולי והלימודי המטופל נאלץ לתרגל ולהתנסות בחייו את המידע שמקבל בפגישות, וכאשר הוא מוצא שזה עובד בשבילו הוא בוחר ליישם את זה בחייו מתוך הבנה וממקום שהוא רואה תוצאות (ולא על סמך אמונה). אם ראינו שמשהו אחד לא עובד בשבילנו ומשהו אחר כן, הגיע הזמן לאמץ את זה לחיינו.